Forma orzeczenia przy podmiocie szeregowym

Forma orzeczenia przy podmiocie szeregowym

22.01.2021
22.01.2021

Zastanawia mnie, jaka powinna być forma czasownika w takim zdaniu:

"Czasami któreś z dziadków, ciocia, wujek albo bliski przyjaciel mogą/może nauczyć was serdecznego stosunku do samych siebie". Będę wdzięczna za odpowiedź. Często spotykam podobne przypadki i za każdym razem się waham.

Przy podmiocie szeregowym połączonym spójnikami rozłącznymi (np. albo, bądź, czy, lub) lub wykluczającymi (np. ani, ni) orzeczenie w liczbie mnogiej nigdy nie będzie błędem. W wielu sytuacjach jest jedyną dopuszczalną formą orzeczenia. Tylko bowiem liczba mnoga gwarantuje przezwyciężenie trudności wynikających z tego, że poszczególne składniki podmiotu szeregowego różnią się rodzajem, por. np.


Ani nasz dyrektor, ani jego zastępczyni nie mogli

(a nie: *Ani nasz dyrektor, ani jego zastępczyni nie mogła ani: *Ani nasz dyrektor, ani jego zastępczyni nie mógł).


Orzeczenie w liczbie pojedynczej jest dopuszczalne – zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w klasycznych wydawnictwach poprawnościowych – w wypadku podmiotu szeregowego złożonego ze wspólnorodzajowych rzeczowników abstrakcyjnych, por. np.


Pycha i chorobliwa ambicja cechowała go od wczesnej młodości.


Należy jednak zaznaczyć, że liczba pojedyncza w cytowanym wyżej zdaniu stanowi dopuszczalne odstępstwo od ogólnej reguły, zakładającej, że mnoga forma orzeczenia jest stała – nie zależy ani od liczby faktycznych wykonawców czynności, ani od sposobu łączenia wyrazów, które ów podmiot współtworzą.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego