Forma zaimka rzeczownego

Prosiłabym o wskazanie, które formy są poprawne w zdaniu poniżej.

Wybierz mnie zamiast niego/jego (niej/jej).

Znajomi mówią, że skoro niego, niej stosujemy po przyimku, to należy wybrać jego, jej.

Trudno mi się z tym pogodzić. „Zamiast” też może występować w roli przyimka i w tym wypadku, moim zdaniem, tak właśnie jest (pisałabym: Wybierz mnie zamiast niego).

Dziękuję i pozdrawiam

AS

Zaimki rzeczowne niego, niej, nich są używane po przyimkach (również wtórnych) jako formy od nich zależne, por. np. pojechali do niego, zakochał się w niej. W przytoczonym w pytaniu wypowiedzeniu zamiast występuje właśnie w funkcji przyimka, który przyłącza rzeczowniki i zaimki rzeczowne w dopełniaczu (zamiast w funkcji spójnika przyłącza rzeczowniki i zaimki rzeczowne w celowniku i narzędniku). Dlatego też poprawna forma zdania przyjmie następujące brzmienie:

Wybierz mnie zamiast niego/niej.

Adam Wolański