Formuła pożegnalna (Życzę) miłego dnia

Dzień dobry,

chciałabym zakończyć e-maila słowami „miłego dnia”. Odbiorcą wiadomości będzie np. klient, z którym od jakiegoś czasu prowadzę korespondencję. Nie jestem pewna czy mogę użyć na końcu wykrzyknika czy lepiej nie stosować żadnego znaku interpunkcyjnego? Która forma będzie poprawna?

Miłego dnia

Kasia

Miłego dnia,

Kasia

Miłego dnia!

Kasia

Po pierwsze fraza (Życzę) miłego dnia! – jako formuła pożegnalna – jest charakterystyczna dla wypowiedzi ustnych. Po drugie traktowana jest jako zbyteczna kalka językowa z angielszczyzny (Have a nice day). Po trzecie w końcu nie należy do repertuaru oficjalnych formuł pożegnalnych, dlatego też jej użycie zależne jest od naszej relacji z odbiorcą. Na pewno nie powinniśmy jej stosować na początku naszej komunikacji z klientem, kiedy jest ona oficjalna i mocno sformalizowana. Jeśli nasza relacja z klientem stanie się z czasem mniej formalna, można starać się włączyć przywołaną tu frazę do szerszej formuły pożegnalnej, np.

Życzę Pani/Panu miłego dnia i pozdrawiam

[podpis]

Pozdrawiam, życząc miłego dnia

[podpis]

Można też tego typu życzenia umieścić przed właściwą formułą pożegnalną (bez wykrzyknika, za to z kropką). Najlepiej zrobić to w osobnym wierszu, por.

[treść maila]

Miłego dnia.

Pozdrawiam

[podpis]

Adam Wolański