Friedrich August von Hayek

Friedrich August von Hayek – austriacki ekonomista. Gubimy e w odmianie czy nie lepiej nie? Hayeka czy Hayka? W odpowiedziach Poradni znalazłem tylko wyjaśnienia dotyczące odmiany nazwisk niemieckich zakończonych na -el, stąd brak pewności.
Nie polecam formy Hayka, trudno z niej wywnioskować, czy mianownik brzmi Hayek, czy Hayk. Nawet polskie nazwiska na -ek nie zawsze gubią -e- w przypadkach zależnych, więc tym mniejszy powód, żeby oczekiwać tego od nazwisk obcych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski