Frytkownica

Frytkownica

4.09.2021
29.12.2015

Szanowni Państwo,

chciałbym poprosić o wyjaśnienie różnicy między wyrazami frytownica i frytkownica.

Wygląda na to, że oba wyrazy stosowane są zamiennie przez sklepy i producentów sprzętu AGD w zależności od własnego widzimisię w danej chwili. Gryzie mnie to od dłuższego czasu, więc chciałbym zapytać czy wyraz frytownica jest w ogóle poprawny (w słowniku nie figuruje)? Czy też może posiada ukryte znaczenie i nie należy mylić frytownicy z frytkownicą?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Podstawą nazw narzędzi (urządzeń) z przyrostkiem -nica jest czasownik, por. korkownica ‘przyrząd do korkowania butelek’, kolczykownica ‘szczypce do kolczykowania zwierząt’, groszkownica ‘maszyna do groszkowania skór’. W wypadku frytkownicy podstawą byłby więc czasownik frytkować, a dla frytownicyfrytować.

Ten pierwszy istnieje, bo istnieje rzeczownik, od którego on z kolei powstał – frytka. Aby mógł istnieć frytować, musiałby istnieć rzeczownik fryta, tej jednak język nie zna. A zatem frytownica nie ma racji bytu, bo w języku polskim nie ma wyrazów, od których miałaby powstać: bezpośrednio (frytować) i pośrednio (fryta).

Porada opublikowana: 29.12.2015

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 4.09.2021

    Fryta istnieje. Ma nawet dwa znaczenia: zgrubienie od frytki i rozdrobnione szkło wykorzystywane w przemyśle ceramicznym. Istnieje też czasownik frytować. Również ma dwa znaczenia: wytwarzać rozdrobnione szkło przez podgrzewanie i topienie oraz smażyć we wrzącym tłuszczu (tak smaży się frytki).

    Tłumacz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego