Funkcja a funkcjonalność

Funkcja a funkcjonalność
22.04.2022
30.09.2016
Szanowni Państwo,
ostatnio bardzo często słyszy się, że pewne programy mają takie czy inne funkcjonalności. Czy mamy tu do czynienia z przesunięciem znaczenia czy to po prostu błąd i należy mówić o funkcjach?
Tradycyjnie rzecz ujmując, funkcjonalność to rzeczownik abstrakcyjny utworzony od przymiotnika funkcjonalny (‘odpowiadający czyimś potrzebom i dobrze spełniający swoją funkcję’), np. To mieszkanie było funkcjonalneZachwyciła go funkcjonalność tego mieszkania.
Ostatnio słowo to pojawia się w opisach różnych urządzeń elektronicznych w znaczeniu ‘funkcja’. Ja uważam to za nadużycie, nie widzę bowiem żadnej różnicy między nowymi funkcjami telefonu a nowymi funkcjonalnościami telefonu. Jeśli ktoś mnie do tego przekona, to zwrócę honor (jemu i funkcjonalności).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 22.04.2022

    W procesie wytwarzania oprogramowania słowo funkcjonalność wydaje się mieć dobre zastosowanie do opisania konkretnej funkcji tworzonego systemu. Słowo funkcjonalność używane jest w tym kontekście do odróżnienia funkcji programistycznej od tworzonej funkcji oprogramowania. Przykład użycia ze słowem funkcja: „Tworząc funkcję logowania powinieneś użyć funkcji autoryzacji użytkownika” Przykład użycia ze słowem funkcjonalność: „Tworząc funkcjonalność logowania powinieneś użyć funkcji autoryzacji użytkownika”.

    Adam Kania
  2. 22.04.2022

    Jeszcze o zagadnieniu można przeczytać w poradzie: Funkcja a funkcjonalność z 13.11.2017.

    Redakcja
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego