Galapagos

Jaki rodzaj i liczbę ma nazwa Galapagos? Łatwo powiedzieć: „Do Ekwadoru należą wyspy Galapagos”, ale przecież słowo wyspy nie jest konieczne (por. fraza na Galapagos w Google – ale tu, przy nieodmienności, sprawa liczby i rodzaju jest nierozstrzygnięta). Jestże więc TO Galapagos czy TE Galapagos? Galapagos do Ekwadoru NALEŻĄ czy NALEŻY?
Według słowników poprawnej polszczyzny jest TO Galapagos – nijakie, nieodmienne. W tekstach natomiast są zwykle wyspy Galapagos, które oczywiście są TE i problem nie istnieje.
Mirosław Bańko, PWN