Galeria Tretiakowska

Dlaczego w WSO PWN pisownia nazwy Galeria Trietiakowska w artykule hasłowym galeria jest inna niż w artykule tretiakowski, w którym ma ona postać Galeria Tretiakowska? Nawiasem mówiąc, nazwisko jej założyciela ma według ww. słownika pisownię Trietjakow
Takiej rozbieżności oczywiście nie powinno być. W polskich encyklopediach występuje pisownia Galeria Tretiakowska, w zasadzie niekonsekwentna, bo w połowie zgodna z zasadami transliteracji, a w połowie – z zasadami transkrypcji z języka rosyjskiego. Nie zmieniałbym jej jednak, ponieważ jest rozpowszechniona.
Co innego nazwisko: to w zapisie zgodnym z zasadami transkrypcji ma postać Trietjakow.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski