Gamratka

Gamratka
18.05.2018
Podczas oczekiwania na Państwa odpowiedź, poszperałem trochę po słownikach oraz w internecie i znalazłem dwie wersje pochodzenia określenia gamratka. Pierwsze objaśnienie znalazłem w „Etymologicznym słowniku języka polskiego” Andrzeja Bańkowskiego w haśle „Gamrat”, (tom I, s. 406-7), a drugie – tu: http://www.informacjelokalne.pl/felietony/item/3914-najwi%C4%99kszy-rozpustnik-w%C5%9Br%C3%B3d-arcybiskup%C3%B3w
Czy Pani Profesor mogłaby skomentować owe stanowiska?
Pozdrawiam
S.V.
Szanowny Panie,
jeszcze raz przepraszam, że musiał Pan długo czekać na odpowiedź. Polszczyzna XVI i XVII wieku znała wiele wyrazów pochodzących od gamrat (‘mężczyzna lubiący uciechy seksualne, uwodziciel, kobieciarz’) – gamratka (‘prostytutka’), gamractwo (‘stosunek płciowy’), gamracki (‘dotyczący miłości cielesnej’), gamracyja (‘miłość cielesna’), gamratliwy / gamratny (‘lubiący uciechy cielesne’), gamratliwie, gamratować (‘uprawiać nierząd’). Trudno mi jednak odnieść się do przywołanych przez Pana hipotez etymologicznych. Andrzej Bańkowski jako źródło gamrata podaje włoski (gwarowy) gamerata (por. włoski ogólny camerata ‘kolega’), artykuł zaś Największy rozpustnik wśród arcybiskupów? (http://www.informacjelokalne.pl/felietony/item/3914-najwi%C4%99kszy-rozpustnik-w%C5%9Br%C3%B3d-arcybiskup%C3%B3w), zamieszczony w serwisie informacjelokalne.pl, wskazuje na osobę Piotra Gamrata, słynącego z rozpusty arcybiskupa żyjącego na przełomie XV i XVI wieku. Nie mając jednak dostępu do dokładniejszych danych (przede wszystkim – do tekstów źródłowych), nie mogę określić, która z przywołanych hipotez jest bardziej prawdopodobna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!