Gdy brak zgody między bohaterem a milionami obywateli

Które zdanie z poniższych, wydaje się napisane właściwiej?

1. To nie zmitologizowany pan X jest bohaterem, ale są nim miliony obywateli, którzy…
2. To nie zmitologizowany pan X jest bohaterem, ale są nimi miliony obywateli, którzy… )

Nim czy nimi w tym kontekście, brzmi sensowniej?

Pozdrawiam
Mamy tu problem ze zgodą międzyzdaniową. W zdaniu 1. została zaburzona zgoda między wyrażeniem miliony obywateli a formą zaimka, który jest w liczbie pojedynczej: nim, a w zdaniu 2. – między zaimkiem, który ma liczbę mnogą: nimi a wyrażeniem odnoszącym się do pojedynczego człowieka: pan X.
I tak, i tak jest niedobrze. Najwłaściwiej byłoby przekształcić zdanie tak, by nie doszło do kolizji liczby, np. To nie zmitologizowany pan X jest bohaterem, ale na miano bohaterów zasługują miliony obywateli…, To nie zmitologizowany pan X jest bohaterem – bohaterami są miliony obywateli….
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski