Gdzie Pan Bóg kościół buduje, tam diabeł kaplicę stawia

Szanowni Państwo,
co oznacza przysłowie „Gdzie Pan Bóg kościół buduje, tam diabeł kaplicę stawia” i jakie jest jego źródło?
Przysłowie to jest dość stare, w Nowej księdze przysłów polskich pod red. J. Krzyżanowskiego poświadczone już w źródle z 1597 r. Jeszcze starsza jest inna jego wersja, w której zamiast kaplicy występuje karczma. NKPP nie wyjaśnia znaczenia przysłów, chyba w przekonaniu, że ogólny sens przysłowia każdy jest w stanie uchwycić. Dla mnie jest ono przypomnieniem, że gdziekolwiek jest dobro, tam czai się zło. Przy czym w późniejszej wersji przysłowia – tej, o którą Pan pyta – zło jest bardziej podstępne, bo zakamuflowane.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski