Gdzie ma stać pan?

Dzień dobry!

Jakiś czas temu zwrócono mi uwagę, że popełniłam błąd w zdaniu: Prosimy, aby wysłał Pan wniosek. Poprawiono je na: Prosimy, aby Pan wysłał wniosek, powołując się na szyk wyrazów podmiot + orzeczenie + dopełnienie. Proszę o wyjaśnienie, która z powyższych form jest poprawna.

Pozdrawiam

Paulina

Szanowna Pani,

obie formy są poprawne, lecz lepsza (grzeczniejsza) jest ta, którą się Pani posłużyła: Prosimy, aby wysłał pan wniosek. W polszczyźnie nie obowiązuje szyk: podmiot – orzeczenie – dopełnienie, a jeśli już, to nie w zdaniach podrzędnych, a z takim mamy tu do czynienia.

Zdanie (1) Prosimy, aby pan wysłał wniosek różni się od zdania (2) Prosimy, aby wysłał pan wniosek tzw. strukturą tematyczno-rematyczną, tzn. sposobem uwypuklenia pewnych treści. Zdanie 2 (z szykiem: aby wysłał pan...) jest neutralne, nie akcentuje żadnych treści. Zdanie 1 (z szykiem: aby pan wysłał....) może zostać użyte w kontekście, w którym mowa o tym, że ktoś inny mógłby wysłać wniosek. Jeśli nie pojawia się w takim kontekście, to brzmi nieco obcesowo.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski