Gdzie ma stać pan?

Gdzie ma stać pan?

24.04.2022
24.04.2022

Dzień dobry!

Jakiś czas temu zwrócono mi uwagę, że popełniłam błąd w zdaniu: Prosimy, aby wysłał Pan wniosek. Poprawiono je na: Prosimy, aby Pan wysłał wniosek, powołując się na szyk wyrazów podmiot + orzeczenie + dopełnienie. Proszę o wyjaśnienie, która z powyższych form jest poprawna.

Pozdrawiam

Paulina

Szanowna Pani,

obie formy są poprawne, lecz lepsza (grzeczniejsza) jest ta, którą się Pani posłużyła: Prosimy, aby wysłał pan wniosek. W polszczyźnie nie obowiązuje szyk: podmiot – orzeczenie – dopełnienie, a jeśli już, to nie w zdaniach podrzędnych, a z takim mamy tu do czynienia.

Zdanie (1) Prosimy, aby pan wysłał wniosek różni się od zdania (2) Prosimy, aby wysłał pan wniosek tzw. strukturą tematyczno-rematyczną, tzn. sposobem uwypuklenia pewnych treści. Zdanie 2 (z szykiem: aby wysłał pan...) jest neutralne, nie akcentuje żadnych treści. Zdanie 1 (z szykiem: aby pan wysłał....) może zostać użyte w kontekście, w którym mowa o tym, że ktoś inny mógłby wysłać wniosek. Jeśli nie pojawia się w takim kontekście, to brzmi nieco obcesowo. 


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!