Gdzie podmiot, gdzie dopełnienie?

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać, czy stwierdzenie kwestie te regulują odrębne przepisy jest poprawne językowo? Czy nie powinno, dla jasności wywodu, być napisane kwestie te są regulowane przez odrębne przepisy? Czy akurat w tym przypadku można założyć, że odbiorca wie, iż tylko przepisy mają moc regulującą, więc zastosowanie strony czynnej i najpierw dopełnienia, później podmiotu, nie przeszkadza w zrozumieniu treści?
Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
NW
Szanowna Pani,
przytoczone przez Panią zdanie przypomina pod względem składniowym takie konstrukcje jak: Dzieci noszą matki, Rury przedziurawiły dzieci, Myszy zjadły koty, Ślub kościelny powinien poprzedzać ślub cywilny itd. Występujące w nich rzeczowniki mają biernik równy mianownikowi – inaczej mówiąc, osoba niezorientowana w przepisach może nie wiedzieć, że wyrażenie ślub kościelny w ostatnim zdaniu występuje w bierniku, a ślub cywilny – w mianowniku, i uzna, że podmiotem zdania (a więc słowem użytym w mianowniku) jest ślub kościelny, a dopełnieniem (a więc wyrażeniem biernikowym) ślub cywilny. Podobnie jest z pozostałymi zdaniami, włącznie z tym, które Pani przytoczyła.
W opisanych wypadkach (gdy biernik jest równy mianownikowi) na początku zdania powinno wystąpić wyrażenie mianownikowe, czyli podmiot, a po orzeczeniu powinno się znaleźć dopełnienie (czyli wyrażenie w bierniku): Ślub cywilny powinien poprzedzać ślub kościelny, Koty zjadły myszy itd. lub należy posłużyć się stroną bierną (Ślub kościelny powinien być poprzedzony przez ślub cywilny, Kwestie te są regulowane przez odrębne przepisy). Oczywiście, możemy założyć, że odbiorca ma pewną wiedzę o świecie i właściwie odczyta sens zdań, ale nie zawsze możemy na to liczyć.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski