Głódź

Głódź
24.10.2002
24.10.2002
Jak należy odmieniać nazwisko Głódź? Głodzia czy Głódzia?
Zauważyłem, że zapisy z zachowanym ó w formach odmiany tego nazwiska przeważają, i to dość znacznie (w stosunku 2:1), nad zapisami z o. Niestety, nie mogłem dokładnie ustalić, jak to jest w wymowie, ale podejrzewam, że odwrotnie (oboczności są zjawiskiem fonetyczno-morfologicznym).
Zwyczaj zachowywania ó w odmianie nazwisk (w miejscach, w których powinno przechodzić w o) nie jest raczej godny pochwały, choć można tłumaczyć go zamiarem uniknięcia przekształceń formy podstawowej. Oboczność ó – o zachodzi w odmianie nazwisk podobnie, jak w wyrazach pospolitych i w innych nazwiskach, np. Janków – Jankowa, Zaród – Zaroda, toteż najlepiej odmieniać Głódź – Głodzia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!