Główne osiągnięcia to… lub głównymi osiągnięciami są…

Od jakiegoś czasu spotykam się w mediach z wyrażeniami typu głównymi miejscami to… albo najważniejszymi osiągnięciami to…, po których wymieniane są rzeczy, o których mowa. Czy po użyciu narzędnika nie powinno tam pojawić się słowo ? A jeżeli już używać słowa to – to tylko po mianowniku? A może jednak jest to poprawne (choć mi bardzo przeszkadza), bo widziałam przypadki użycia tego połączenia w prasie, w materiałach reklamowych, a nawet słyszałam w radiu?
Ma Pani rację – czasownik (bo w tym użyciu to jest czasownikiem) to występuje tylko w zdaniach z podmiotem mianownikowym. Narzędnik wymaga użycia czasownika być. Poprawnie więc jest: Główne miejsca to… / Główne miejsce to… i Głównymi miejscami są… / Głównym miejscem jest… .
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski