Głupi, mądry i wariacje na ich temat

Głupi, mądry i wariacje na ich temat
23.10.2017
23.10.2017
Jakie jest znaczenie przymiotnika głupiomądry i jaka jest jego prawidłowa pisownia? W books.google.pl znajdują się trzy warianty zapisu tego słowa: głupio-mądry, głupio mądry i głupiomądry.
W wyrażeniu głupio-mądry mamy dwa przymiotniki połączone łącznikiem, co wskazuje na ich równorzędny charakter (podobnie jak biało-czerwona – w odniesieniu do polskiej flagi). Osoba głupio-mądra byłaby więc częściowo głupia, częściowo mądra. Jeśli uznamy, że jest to możliwe, to zapewne i uznamy za możliwy taki zapis.
Wyrażenie głupio mądry składa się z przymiotnika mądry określonego przysłówkiem głupio (podobnie jak np. wiecznie młody, bardzo zdolny). Osoba głupio mądra jest więc mądra w głupi sposób. Czy to możliwe? Jeśli tak, to i zapis głupio mądry jest możliwy.
Najmniej prawdopodobny wydaje się zapis głupiomądry – w nim mamy dwa przymiotniki: głupi i mądry, przy czym ten pierwszy jest podrzędny wobec drugiego, czyli określa bliżej jego znaczenie (jak np. zachodniopomorski ‘dotyczący Pomorza Zachodniego’, jasnozielony ‘zielony o jasnym odcieniu’, rzymskokatolicki ‘katolicki w obrządku rzymskim’). Słowo głupiomądry musiałoby wskazywać na osobę, która jest mądra, ale jej mądrość odnosi się do bycia głupią. Byłoby to zupełnie absurdalne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego