Gorzkie żale

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy poprawne jest powiedzenie: „Uczestniczyłem w nabożeństwie Gorzkich żalów”, czy raczej: „Uczestniczyłem w nabożeństwie Gorzkich żali”. W kościołach słyszy się raczej to drugie, choć słowo żal (jak sprawdziłem w słownikach)odmienia się: tych żalów.
Z poważaniem: Kazimierz
Gorzkie żale (pisane też z dużym Ż) mają dopełniacz dwojaki: Gorzkich żali i Gorzkich żalów. Pierwsza forma jest częstsza, nie tylko w języku mówionym, mimo że jest fleksyjnie nieregularna. W związkach frazeologicznych dość często jednak występują nietypowe dziś formy fleksyjne, np. poczciwy z kościami, choć zasadniczo kośćmi. Moim zdaniem Gorzkich żali nie powinno się dyskwalifikować.
Mirosław Bańko