Gorzko na weselu

Szanowna Pani Profesor,
skąd wziął się obyczaj wołania gorzko! podczas pocałunku państwa młodych na weselu? Wydaje mi się to nielogiczne.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Przysłówek gorzko, który na weselach jest używany jako zachęta do tego, by państwo młodzi się pocałowali, odnosi się do smaku wódki – pocałunek ma ją „osłodzić”. Mówi o tym znana przyśpiewka weselna:
Gorzka wódka, gorzka wódka,
Trzeba ją osłodzić!
Młody młodą pocałuje,
Nic nie będzie szkodzić!

Tak więc to nie pocałunek jest gorzki, a wódka, która dzięki pocałunkowi ma bardziej smakować.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski