Goscinny

Dzień dobry!
Chciałabym zapytać, jak należy wymawiać nazwisko autora przygód o Mikołajku – Goscinny (!).
Serdecznie dziękuję za pomoc.
Ojciec sławnego twórcy komiksów był Polakiem, a więc pierwotnie nazwisko musiało mieć formę Gościnny. Skoro jednak jego forma została dostosowana do pisowni francuskiej, powinniśmy, zachowując konsekwencję, również wymawiać je z francuska (zwłaszcza że i imię jest francuskie). Nie przypominam sobie, żebym słyszał, jak Francuzi to nazwisko wymawiają, ale najpewniej brzmi ono jak [gosini], z akcentem na ostatniej sylabie.
Domyślam się, że wśród Polaków musi pojawić się dążność do swoistego polszczenia nazwiska, a więc wymowa [gośćinny]. Moim zdaniem ten zwyczaj można zaakceptować, ale tylko w rozmowie z Polakami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski