Gospodyni programu

Dzień dobry,

Mam pewną kwestię do rozstrzygniecia. Czy kobietę, która prowadzi program w radiu można nazwać gospodynią programu czy raczej powinniśmy nazywać taką osobę gospodarzem?

Pozdrawiam,

Franek

Jednym ze znaczeń rzeczownika gospodyni, zarejestrowanym zarówno w Wielkim słowniku języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN (wersja elektroniczna), jak i w Wielkim słowniku języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego jest 'kobieta reprezentująca rodzinę, domowników lub organizatorów imprezy wobec gości' (definicja ze słownika PWN), co jest ilustrowane połączeniami gospodyni balu, gospodyni imprezy, gospodyni turnieju. W zakres tego pojęcia wchodzi bycie osobą (kobietą) reprezentującą stację radiową, telewizyjną czy autorów programu, a zatem wyrażenie gospodyni programu jest poprawne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski