Groupona czy Grouponu?

Dzień dobry,

chciałabym zapytać, w jaki sposób należy zapisywać formę dopełniacza nazwy firmy Groupon? Z końcówką -u czy -a (strona internetowa Grouponu/Groupona)? Dziękuję.

Pozdrawiam
Agnieszka
Szanowna Pani,
nazwa Groupon jest stosunkowo nowa w polszczyźnie (firma powstała w 2008 roku, a do Polski jej usługi trafiły zapewne nieco później), nic więc dziwnego, że jej dopełniacz budzi wątpliwości. Nie jest on bowiem jeszcze ustabilizowany i skodyfikowany. W użyciu są obie formy – Groupona i Grouponu, przy czym ta pierwsza zdecydowanie przeważa (korpus monco.frazeo.pl notuje ośmiokrotnie więcej jej użyć niż tej drugiej). Na razie więc żadna nie jest niepoprawna, a która zwycięży – czas pokaże.
Dodam, że interesująca nas nazwa ma dwojakie odniesienie – pisana od wielkiej litery (Groupon) oznacza firmę (rosły akcje Grouponu, zwolnił się z Groupona), a zapisywana małą literą (groupon) dotyczy kuponu tej firmy (kupił dwa groupony, wartość grouponu – 45 zł).

Z wyrazami szacunku
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski