Gut a Czuba

Gdy odmieniam nazwisko Czuba we wszystkich przypadkach są różne końcówki, ale jeśli odmieniam nazwisko Gut to od mianownika po wołacz wszędzie wychodzi mi ta sama forma Gut z końcówką zerową, czy tak ma być; czy to poprawne?

Szanowna Pani,

jeśli przywołane przez Panią nazwiska są noszone przez kobiety, to istotnie tylko Czuba się odmienia, natomiast Gut (jako nazwisko spółgłoskowe) pozostanie nieodmienne. Jeśli są to nazwiska męskie, to oba się odmieniają – pierwsze jak rzeczownik żeński (gdyż jest zakończone na -a), a Gut (zakończone spółgłoską) według wzorca męskiego.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski