Happysad

1. „Traktuję to co nieco opacznie” – śpiewa happysad. Czy to błąd? 2. W Wikipedii wyczytałem, że pisanie Happysad od dużej litery jest „nieprawidłowe”. Rozumiem, że zespół chce być oryginalny, ale czy honorować taką fanaberię, czy pisać jednak jego nazwę dużą literą?
Ad 1. Czasownik traktować znaczy ‘postępować, obchodzić się z kimś albo z czymś w określony sposób, odnosić się do czegoś albo kogoś w jakiś sposób’. Przysłówek opacznie znaczy ‘odwrotnie, inaczej niż trzeba, niewłaściwie, błędnie, na opak’.
Trzeba jednak pamiętać, że opacznie możemy coś rozumieć, tłumaczyć, wyjaśniać. Użycie tego nieco przestarzałego wyrazu w połączeniu z innymi czasownikami może się wydawać trudne do zrozumienia.
Nie oznacza to, że opaczne traktowanie jest z zasady błędne, myślę jednak, że niezbyt udane. Lepiej było zamiast opacznie powiedzieć (wyśpiewać) na opak.
[Inna rzecz, że lepiej brzmi nieco opacznie lub cokolwiek opacznie, a to dlatego, że co nieco zwykle łączy się z czasownikami, rzadko zaś jest określeniem przymiotnika lub przysłówka – Red.]
Ad 2. Zapisami tekstów muszą rządzić ogólne zasady pisowni. Zgodnie z nimi nazwy własne zapisujemy wielkimi literami, a w takim razie powinno być Happysad.
Nazwy własne wchodzą jednak w skomplikowane zależności, np. mogą stać się elementem logo, czyli znaku graficznego. Wtedy możemy zaakceptować zapis niestandardowy, zdarza się tak np. na okładkach książek, na których nierzadko mamy pisownię od małej litery.
Jest to jednak okoliczność wyjątkowa, więc choć w logo tego zespołu występuje mała litera, zasadniczo należy pisać Happysad.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski