Homonim a wyraz wieloznaczny

Szanowni Państwo,

uprzejmie proszę o najprostsze objaśnienie różnicy między homonimem a wyrazem wieloznacznym.

Z wyrazami szacunku
Agnieszka Świerblewska

Szanowna Pani,

homonimy to wyrazy o jednakowej formie, lecz zupełnie innym znaczeniu (i, według jednej z teorii, także różnym pochodzeniu). Homonimami więc będą np. przymiotniki: ranny ('dotyczący poranka') i ranny ('mający rany') czy rzeczowniki mat ('brak połysku'), mat ('posunięcie w szachach uniemożliwiające obronę króla') i mat ('najniższy stopień podoficerski w marynarce wojennej').

Polisemia zaś to wieloznaczność. Wyraz polisemiczny (polisem) to wyraz wieloznaczny, na przykład mysz: 1. 'zwierzę', 2. 'urządzenie komputerowe'.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski