Honor i litość

Szanowna Redakcjo,
bardzo proszę o wyjaśnienie, jaka powinna być poprawna forma czasownika nakazywać w zdaniu: Honor i litość nakazywać [cz. przeszły] mu udawać przywiązanie.
Czy skoro honor jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, a litość – żeńskiego, to czy czasownik będzie w liczbie pojedynczej czy mnogiej, w rodzaju męskoosobowym czy niemęskoosobowym? Co o tym decyduje?
Z życzeniami zdrowia,
Adam N.
Szanowny Panie,
poprawna forma zdania to: Honor i litość nakazywały mu udawać przywiązanie. Mamy tu podmiot złożony z dwóch elementów, z których każdy jest innego rodzaju (honor – męskiego, litość – żeńskiego). W takim wypadku orzeczenie powinno wystąpić w liczbie mnogiej. Ponieważ żaden ze składników podmiotu nie jest rzeczownikiem męskim osobowym, orzeczenie przybiera postać niemęskoosobową.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski