Huawei i Xiaomi

Szanowna Pani Profesor,
moje pytanie dotyczy odmiany nazw własnych chińskich koncernów technologicznych: Huawei i Xiaomi. Pierwszą odmieniamy, drugiej nie. Wychodzimy z założenia, że w pierwszym przypadku deklinacja nie brzmi tak fatalnie jak w Xiaomi (Xiaomiego, Xiaomiemu) itd., ale może się mylimy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Arkadiusz Braumberger
Ma Pan rację – nazwa Huawei może podlegać odmianie, przynajmniej w rejestrze nieoficjalnym (Pracował w Huaweiu, Odszedł z Huaweia). Nazwa Xiaomi, mimo że teoretycznie odmienna (według wzorca przymiotnikowego), w praktyce pozostaje nieodmieniona. Wynika to zapewne z ogólnej tendencji do nieodmieniania nazw własnych wpisujących się w paradygmat przymiotnikowy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski