Hukło czy huknęło?

Witam,
moje pytanie dotyczy pisowni/wymowy członów typu biegł czy biegnął, hukło czy huknęło, klepła czy klepnęła. Czy jest jakaś zasada co do tego całego -ęł, -ął, -ęło?
Chwilę trwało, zanim za pomocą poradnianej wyszukiwarki znalazłem właściwe odpowiedzi. Jestem pewien, że Panu też by się udało, ale żebyśmy się obaj nie męczyli, podaję wskazówkę: proszę wpisać w okienko wyszukiwarki słowo kwitnął.
Mirosław Bańko, PWN