I państwo moskiewskie, i Państwo Moskiewskie

Szanowni Państwo,
czy wyrażenie państwo moskiewskie w takim znaczeniu jak: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/moskiewskie-panstwo;3943711.html nie powinno być w całości zapisywanie wielkimi literami?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Jeżeli chodzi o sposób zapisu przywołanego w pytaniu wyrażenia (państwo moskiewskie/ Państwo Moskiewskie – ‘nazwa państwa rosyjskiego w XV–XVII w. używana w literaturze politycznej i historycznej XVI–XX w.’), to zwyczaj bywa zróżnicowany. Jedni używają małych liter, traktując całość apelatywnie, peryfrastycznie (np. Lata 1584-1602/1605 były dla państwa moskiewskiego o tyle istotne, że dokonał się tam ogromny przełom. Nastąpiła bowiem zmiana dynastii panującej, po raz pierwszy od chwili zaistnienia państwa, jako tworu politycznego; System pomiestny w państwie moskiewskim w XV – pierwszej połowie XVI wieku; Problem ten był wielokrotnie poruszany w publikacjach poświęconych stosunkom politycznym między Rzecząpospolitą a państwem moskiewskim). Drudzy decydują się na litery wielkie, uznając połączenie wyrazu państwo i przymiotnika moskiewskie – mimo wszystko – za nazwę własną państwa (np. Studia z dziejów stosunków Rzeczypospolitej z Państwem Moskiewskim w XVI–XVII wieku; Po raz pierwszy od czasów Kazimierza Jagiellończyka strona przeciwna poniosła tak duże straty, co będzie rzutować także na stosunki wewnętrzne w Państwie Moskiewskim pod koniec panowania Iwana IV).
Trudno arbitralnie zawyrokować, która pisownia jest poprawna. Mimo wszystko pierwszeństwo dałbym zapisowi państwo moskiewskie.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie