I pogrzebał ją w grobie…

1. Czy określenie pogrzebać w grobie można zaliczyć do tautologii i czy jest to poważny błąd?
2. Jakie zasady obowiązują przy zaczynaniu zdania od i? Ktoś uznaje to za poważny błąd, ja twierdzę, że jest to rzadkość, niemniej dopuszczalna i spotykana, przy czym opieram się na dwu zdaniach:
„I tak na przykład przecinek i kropka sygnalizują przerwy w mówieniu” (Nowy Słownik Ortograficzny PWN).
„I w tym zakresie dokonał rzeczy godnych pamięci” (W. Tatarkiewicz, Historia Filozofii).

Z poważaniem,
Paul Jaworski
Można kogoś pogrzebać w grobie, ale można też w kaplicy, w krypcie itp. Podany przykład nie jest więc tautologią.
Zdania od i zaczyna się dość często – wystarczy spojrzeć choćby do Pisma Świętego.
Mirosław Bańko