II Rzeczpospolita a. Druga Rzeczpospolita

Szanowni Państwo,
czy w wyrażeniach I, II lub III Rzeczpospolita zapisywanych słownie liczebnik powinien być od małej, czy od wielkiej litery?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Obydwa człony należy zapisywać wielkimi literami, czyli Pierwsza Rzeczpospolita, Druga Rzeczpospolita, Trzecia Rzeczpospolita (człon przymiotnikowy pozostaje integralną częścią owych nominów propriów). W preambule do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. czytamy: […] nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej […] oraz […] Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali […]. Warto by w przyszłości przy haśle Rzeczpospolita w Wielkim słowniku ortograficznym PWN przy haśle Rzeczpospolita (Warszawa 2017, s. 1028) dopisać II Rzeczpospolita a. Druga Rzeczpospolita. Żeby nie było wątpliwości.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie