III Rzesza

Szanowni Państwo,
mam 2 pytania:
1. Czy zwrot III Rzesza Niemiecka jest pleonazmem?
2. Czy w haśle Obozy zagłady w Wikipedii stosowne jest użycie zwrotu III Rzesza Niemiecka w pierwszym zdaniu? Brzmiałoby ono wtedy: Obozy zagłady – obozy zorganizowane przez III Rzeszę Niemiecką (…).

Z wyrazami szacunku
Jan Kowalski
Oficjalna nazwa państwa niemieckiego w latach 1933–1943 to Rzesza Niemiecka, a w latach 1943–1945 – Rzesza Wielkoniemiecka. Wyrażenie III Rzesza (pisane także z liczebnikiem w formie słownej: Trzecia Rzesza) ma charakter nieoficjalny, lecz jest stosowane w naukach historycznych. Wyrażenie III Rzesza Niemiecka nie występuje ani w historii, ani w języku; jeśli komuś zależałoby na podkreśleniu, iż III Rzesza była państwem niemieckim, to raczej należałoby umieścić przydawkę przed nazwą III Rzesza i zapisać ją (tę przydawkę) małą literą: niemiecka III Rzesza.
Wyrażenie III Rzesza Niemiecka zapewne jest pleonastyczne, jednak – jak widać – nie to jest jego główną wadą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski