IMB i BMW

Dlaczego jest BMW (marka samochodów i firma) i bmw (samochód marki BMW), ale IBM (firma) i IBM (produkt firmy IBM)? (zródło: „Słownik nazw własnych” J. Grzeni).
Dziękuję i pozdrawiam,
Jerzy Buczek
Te informacje zostały oparte na zwyczaju językowym, spotkałem bowiem zapisy bmw, lecz nie zetknąłem się z ibm. Trzeba jednak stwierdzić, że nie ma większych przeszkód, by pisać ibm w znaczeniu ‘produkt firmy IBM’. Dodam, że znam wyraz ajbiem o takimże znaczeniu, ma on jednak charakter środowiskowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski