Ile krwi zostanie pobrane?

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie poniższego zdania:

W całym badaniu zostanie pobrane od Pana/Pani w sumie do 53 ml krwi.

Czy forma zostanie pobrane jest prawidłowa w odniesieniu do tego liczebnika? Do głowy przychodzą mi również formy zostaną pobrane i zostanie pobranych.

Która z nich jest prawidłowa w odniesieniu do tego liczebnika i jak się to zmienia, jeżeli zamiast 53 ml pojawi się np. 58 ml?

Dziękuję za odpowiedź

Andrzej Żurek

Szanowny Panie,

liczebniki zakończone elementami 2, 3, 4 wymagają mianownika, a zatem tak jak mówimy Do pracy przyszły 53 urzędniczki, tak powiemy: Zostaną pobrane 53 ml krwi. Gdybyśmy mieli liczebnik zakończony elementem 5, 6, 7, 8, 9, musielibyśmy użyć konstrukcji dopełniaczowej: Do pracy przyszło 58 urzędniczek, a zatem też: Zostanie pobranych 58 ml krwi. Jeśli liczebnik typu 45, 56, 67 itd. występuje przy orzeczeniu w stronie biernej, a orzeczenie to stoi przed podmiotem (czyli przez grupą złożoną z liczebnika i rzeczownika), to imiesłów w orzeczeniu może przybrać postać mianownika. Inaczej mówiąc: poprawna jest też forma: Zostanie pobrane 58 ml krwi (ale już nie: Zostanie pobrane 53 ml krwi).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski