Ile wspaniałych psów?

Szanowni Państwo,

szukam reguły na następujące pytanie: czy jest różnica znaczeniowa między określeniami 1 i 2:

1. pięć wspaniałych psów

2. wspaniałych pięć psów.

Moim zdaniem przykład drugi implikuje, że chodzi o pięć z pięciu psów, a przykład pierwszy nie zawiera takiej dodatkowej informacji. Może się jednak mylę i wariant drugi jest niepoprawny.

Z wyrazami szacunku

dr A. Will

Szanowna Pani,

jeśli rzeczownik jest określany jednocześnie dwiema przydawkami: przymiotną i liczebnikową, to zasadniczo liczebnik powinien stać przed przymiotnikiem (pięć wspaniałych psów). Zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły – gdy funkcję przydawki przymiotnej pełni imiesłów, który de facto wyraża jakiś stan, jakąś czynność. Taka sytuacja zachodzi na przykład w zdaniu Miał wypromowanych trzech doktorówypromowany nie wskazuje tu na cechę, lecz na efekt czynności. Nie znam natomiast reguły, która by mówiła, że w wyrażeniach typu wspaniałych pięć psów mowa jest  o pięciu z pięciu psów.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski