Ile zdań, czyli czym jest trudno?

Szanowni Państwo,
czy podane zdanie jest zdaniem pojedynczym? Wg mnie można znaleźć w nim tylko jedno orzeczenie: liczy się. Chyba że można by uznać, że trudniej jest częścią orzeczenia imiennego. Bardzo proszę o wyjaśnienie wątpliwości.

W mowie ojczystej trudniej o kontrolę nad tekstem niż w piśmie, a w potocznym języku mówionym bardziej liczy się spontaniczność niż staranność.

Z poważaniem
Monika
Wypowiedzenie: W mowie ojczystej trudniej o kontrolę nad tekstem niż w piśmie, a w potocznym języku mówionym bardziej liczy się spontaniczność niż staranność zawiera dwa zdania składowe. Ośrodkiem pierwszego jest trudno – jest to czasownik niewłaściwy, a ściślej: wyraz niebędący czasownikiem, lecz pełniący jego funkcję. Trudno nie odmienia się przez osoby, lecz odmienia się przez czasy (trudno było, trudno będzie).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski