Ilu jest uczniów w klasie?

Szanowna Pani,
bardzo proszę o rozwianie wątpliwości moich oraz mojej córki i wyjaśnienie sporu pomiędzy nami a Panią nauczyciel.
Czy poprawne jest zdanie: W mojej klasie jest siedemnastu uczniów, czy też zgodnie z sugestią Pani nauczyciel powinno ono brzmieć W mojej klasie jest siedemnaścioro uczniów?
Upieram się, że siedemnaścioro prawidłowe będzie dla dzieci, ale nie dla uczniów.
Jeśli klasa jest koedukacyjna, to uczniów jest siedemnaścioro. Forma siedemnastu odnosi się tylko do chłopców (ogólniej – do osób płci męskiej). Oczywiście, używamy liczebników w formie męskoosobowej (pięciu, trzynastu, czterdziestu itd.) w odniesieniu do zbiorów różnopłciowych (Trzydziestu posłów głosowało za ustawą, W górach zostało piętnastu turystów) – wówczas kwestia płci schodzi na dalszy plan (można powiedzieć – nie jest eksponowana). Takie konstrukcje uchodzą jednak za mniej staranne niż zdania z liczebnikami zbiorowymi (Trzydzieścioro posłów głosowało za ustawą, W górach zostało piętnaścioro turystów) – zdaniem niektórych są wręcz niepoprawne. Nie dziwi więc, że nauczycielka wymagała stosowania liczebnika zbiorowego (W klasie jest siedemnaścioro uczniów).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski