Imię Dare

Dzień dobry. Jaki wzorzec odmiany w polskim tekście będzie miało amerykańskie imię Dare /der/?

Ostatnią głoską (nie: literą) imienia Dare jest [r], a zatem odmienimy je tak jak rzeczownik męski, przy czym w większości przypadków, ze względu na nieme [e], oddzielimy końcówkę od tematu apostrofem: D. Nie ma Dere'a, C. Dziękuję Dere'owi, B. Widzę Dere'a, N. Idę z Dere'em. W miejscowniku imię przybierze formę (o) Derze (Rozmawiam o Derze) — dzieje się tak z powodu wymiany końcowego [r] na [ž].

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski