Imiesłów na początku

Imiesłów na początku

18.05.2022
18.05.2022

Dzień dobry. Proszę o informację, czy poprawne jest zdanie zaczynające się od imiesłowu "Eksploatując asteroidy cywilizacja z ziemskiej przeistoczy się w kosmiczna", czy tez należy je przeredagować.

Z góry bardzo dziękuję!


Nie ma nic złego w rozpoczynaniu zdania od imiesłowu przysłówkowego. Podane zdanie może jednak budzić wątpliwości poprawnościowe z innego powodu – wskazuje ono na czynność przyszłą, a imiesłowowy równoważnik zdania (czyli element eksploatując asteroidy) jest odpowiednikiem zdania okolicznościowego warunku (‘jeśli cywilizacja ziemska będzie eksploatowała asteroidy, przeistoczy się w kosmiczną’), co nie jest zalecane. Nawet jeśli przyjmiemy, że między zdaniem nadrzędnym (cywilizacja z ziemskiej przeistoczy się w kosmiczną) a imiesłowowym równoważnikiem (eksploatując asteroidy) zachodzi relacja czasowa (‘gdy cywilizacja ziemska będzie eksploatowała asteroidy, przeistoczy się w kosmiczną’), to i tak całość nie jest zgodna z normą językową, ponieważ orzeczenie zdania nadrzędnego jest w czasie przyszłym.

Należy ponadto pamiętać, że imiesłowowy równoważnik należy oddzielać przecinkiem od zdania nadrzędnego, a zatem pod względem interpunkcyjnym interesujące nas wypowiedzenie powinno mieć postać: Eksploatując asteroidy, cywilizacja z ziemskiej przeistoczy się w kosmiczną.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!