Imiesłów na początku

Dzień dobry. Proszę o informację, czy poprawne jest zdanie zaczynające się od imiesłowu "Eksploatując asteroidy cywilizacja z ziemskiej przeistoczy się w kosmiczna", czy tez należy je przeredagować.

Z góry bardzo dziękuję!

Nie ma nic złego w rozpoczynaniu zdania od imiesłowu przysłówkowego. Podane zdanie może jednak budzić wątpliwości poprawnościowe z innego powodu – wskazuje ono na czynność przyszłą, a imiesłowowy równoważnik zdania (czyli element eksploatując asteroidy) jest odpowiednikiem zdania okolicznościowego warunku (‘jeśli cywilizacja ziemska będzie eksploatowała asteroidy, przeistoczy się w kosmiczną’), co nie jest zalecane. Nawet jeśli przyjmiemy, że między zdaniem nadrzędnym (cywilizacja z ziemskiej przeistoczy się w kosmiczną) a imiesłowowym równoważnikiem (eksploatując asteroidy) zachodzi relacja czasowa (‘gdy cywilizacja ziemska będzie eksploatowała asteroidy, przeistoczy się w kosmiczną’), to i tak całość nie jest zgodna z normą językową, ponieważ orzeczenie zdania nadrzędnego jest w czasie przyszłym.

Należy ponadto pamiętać, że imiesłowowy równoważnik należy oddzielać przecinkiem od zdania nadrzędnego, a zatem pod względem interpunkcyjnym interesujące nas wypowiedzenie powinno mieć postać: Eksploatując asteroidy, cywilizacja z ziemskiej przeistoczy się w kosmiczną.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski