Imiona i nazwiska węgierskie

Jak odmienia się węgierskie nazwisko Karolyi? I czy w zapisie węgierskich nazw należy zachować wszystkie znaki diakrytyczne (np. Gödöllő)?
Pozdrawiam serdecznie
Dorota
Odmianę nazwisk węgierskich zakończonych na -i oraz -y opisuje zasada [259] WSO. Zgodnie z nią nazwisko Karolyi przybiera następujące formy:
M. Karolyi
D. Karolyiego
C. Karolyiemu
B. = D.
N. Karolyim
Ms. o Karolyim.

Jak widać, jest to odmiana przymiotnikowa.
Jeśli chodzi o znaki diakrytyczne, to zachowujemy je w nazwiskach należących do różnych języków, nie tylko węgierskiego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski