Imiona władców

Witam. Z tego co wiem spolszczamy imiona władców i książąt, ale czy należy spolszczać imiona ich małżonków? Innymi słowy: żona króla Karola III to królowa Camilla, czy królowa Kamila?

Pozdrawiam

Mateusz

Rzeczywiście, tradycyjnie imiona władców – w szczególności z kręgu kultury europejskiej – podajemy w postaci spolszczonej. Zwyczaj ten obejmuje również królowe małżonki (także cesarzowe, wielkie księżne, księżne), a więc kobiety będące żonami obecnie panujących monarchów i noszące tytuł odpowiadający tytułowi męża por. np. królowa Letycja (nie: Letizia; żona króla Hiszpanii Filipa VI), królowa Maksyma (nie: Máxima; żona króla Niderlandów Wilhelma-Aleksandra), królowa Matylda (nie: Mathilde; żona króla Belgów Filipa I), królowa Sylwia (nie: Silvia; żona króla Szwecji Karola XVI Gustawa), wielka księżna Maria Teresa (nie: María Teresa; żona wielkiego księcia Luksemburga Henryka). Od 8 września 2022 r. w odniesieniu do żony Karola III, króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, stosujemy w polszczyźnie określenie królowa (małżonka) Kamila.

Adam Wolański