Indie czy India?

Indie czy India?
6.01.2011
6.01.2011
Dzień dobry.
Podróżuję często do Indii i mam problem z używaniem nazw India i Indie. Kiedy mówić o Indii, a kiedy o Indiach? Np. w zdaniu: „Miejscowość Kalipur leży w Indii/Indiach (?) w stanie Assam”.
Dziękuję i pozdrawiam.
Maciej Obiegły
Postanowiłem ułatwić sobie zadanie i zacytować fragment Słownika wyrazów kłopotliwych (wyd. 1 i 2, z następnych wydań hasło znikło):
Od XV do XIX w. znana była żeńska forma India, w słowniku Lindego zanotowana obok współczesnej formy Indie. Później poszła w zapomnienie i w przedwojennych encyklopediach jej nie ma. Przypomniało ją w 1959 r. Polskie nazewnictwo geograficzne świata PWN, zalecając rozróżnienie: India na oznaczenie państwa, Indie na oznaczenie obszaru geograficznego obejmującego też kilka sąsiednich państw. Wkrótce potem współczesne Indie przezwała Indią Wielka encyklopedia powszechna PWN, a z nią wiele książek wydanych w latach sześćdziesiątych. Od początku jednak wprowadzenie nazwy India wzbudzało kontrowersje i ostatecznie nazwy tej poniechano.

Wniosek: może Pan mówić Indie zarówno wtedy, gdy myśli Pan o państwie indyjskim, jak i wtedy, gdy myśli Pan o Półwyspie Indyjskim. Nazwę India należy dziś uważać za przestarzałą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego