Interpunkcja członów porównawczych

Szanowni Państwo,

ostatnio borykam się z problemem postawienia przecinka w zdaniach porównawczych, w których znajduje się przymiotnik w formie najwyższej, np. "Zrobił to najlepiej jak potrafił" czy "Pojechał tam najszybciej jak mógł". Niedawno napotkałem się na stary blog poświęcony wszelakim zasadom gramatyki polskiej, w którym pisało, że: "W wypadku użycia stopnia najwyższego przymiotnika występuje spójnik jak bez korelatu: »Zrobię to najlepiej jak umiem«". Czy ta zasada nadal obowiązuje?

Zasadniczo człony porównawcze, które wchodzą w skład wypowiedzenia złożonego, powinniśmy oddzielać przecinkiem, np.

Ubranie leży na nim, jak leżałoby na kołku.

Jest lepszy, niż myślałem.

Wyjątek stanowią sfrazeologizowane frazy porównawcze. I tu stajemy przed dylematem, czy fraza typu: najdalej (najlepiej, najszybciej) jak potrafił (mógł, umiał) jest już sfrazeologizowanym porównaniem, w którym człon porównawczy wzmacnia niejako czasownik potrafić itp., czy też mamy do czynienia z podrzędnym zdaniem okolicznikowym sposobu. Wydaje się, że wyrażenia przytoczone w pytaniu i do nich podobne są obecnie w fazie frazeologizowania się. Dlatego też dopuszczałbym oboczną interpunkcję, tzn. z przecinkiem lub bez przecinka – w zależności od tego, jak autor zdania odczuwa stopień sfrazeologizowania całej frazy.

Adam Wolański