Interpunkcja dopowiedzeń i wyliczeń

Czy przed i należy postawić przecinek, gdy używamy dopowiedzenia i tak…, np. Kamila by mi żyć nie dała(,) i tak ostatnio nawaliłem?
Czy przecinek należy też postawić przed rozpoczęciem wyliczenia takich jak, np. Aparat jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji (,) takich jak zoom optyczny, kadrowanie itp.?
Przed przywołanym w pytaniu dopowiedzeniem przecinek jest konieczny. Możliwe jest również zapisanie dopowiedzenia po kropce.
Interpunkcję tzw. splotu zaimkowego taki jak o charakterze porównania reguluje reguła [381/90.H.3] w WSO. W przytoczonym zdaniu nie mamy jednak do czynienia z porównaniem, lecz wyliczeniem. W takim wypadku najlepiej odwołać się do reguły [385/90.J.1] i postawić przecinek przed takim wyliczeniem.
Adam Wolański