Interpunkcja formuły powitalnej i pożegnalnej

Dzień dobry!
Pytałam niedawno o interpunkcję formuły pożegnalnej. P. Adam Wolański odpisał, za co serdecznie dziękuję, że „Światło typograficzne wynikające z zazwyczaj niepełnego wiersza formuły pożegnalnej stanowi mocniejszy delimitator tekstu pisanego niż jakikolwiek znak interpunkcyjny”. Rodzi to jednak we mnie wątpliwość, dlaczego ta sama reguła nie dotyczy formuły powitalnej? Dlaczego po Dzień dobry stawiamy przecinek, a po Pozdrawiam już nie? Czy nie jest to oczywista niekonsekwencja?
Nie jest to do końca oczywista niekonsekwencja. Formuła powitalna ma wariantywną interpunkcję, a obrana przez piszącego wersja tejże interpunkcji wpływa na pisownię pierwszego zdania części zasadniczej korespondencji. Otóż po formule powitalnej możemy postawić przecinek albo wykrzyknik. Jeśli postawimy przecinek, to zdanie zaczynamy od małej litery. Jeśli formułę powitalną kończymy wykrzyknikiem, zdanie zaczynamy od wielkiej litery. Ów niuans interpunkcyjno-ortograficzny wpływa na konwencję edytorską i różnicuje sposób traktowania obu formuł.
Adam Wolański