Interpunkcja i w świeciena świecie

 
Interpunkcja i w świeciena świecie
29.02.2016
Szanowni Państwo,
od jakiegoś czasu dręczy mnie kwestia interpunkcji stawianej (lub nie) w sąsiedztwie czasownika dokonanego i przysłówka jak. Dla przykładu: Poczuł jak ktoś chwyta go za ramię.
Owszem, w miejscu przysłówka można zamiennie wstawić że, jednak coraz częściej spotykam się z użyciem wyrazu jak i nie jestem pewna, czy powinno się go oddzielić przecinkiem od czasownika.
Chciałabym też dowiedzieć się, jaka jest różnica między tym, że ktoś jest sławny na świecie, a tym, że jest sławny w świecie.
W zdaniu: Poczuł, jak ktoś chwyta go za ramię należy postawić przecinek, ponieważ element rozpoczynający się od słowa jak jest zdaniem podrzędnym. Nie jest istotne to, czy orzeczenie w zdaniu nadrzędnym jest czasownikiem dokonanym, czy niedokonanym – ważne jest, co stoi po zaimku lub spójniku. Jeśli jest to zdanie podrzędne, to należy je oddzielić od nadrzędnego przecinkiem.

Wyrażenia w świecie i na świecie używane są na ogół wymiennie – zdania On jest sławny na świecie i On jest sławny w świecie są równoważne. Jeśli jednak chcemy określić świat jakąś przydawką, to użyjemy tylko przyimka w, np. w świecie mody, w świecie nauki.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!