Interpunkcja okoliczników raz jeszcze

W uzupełnieniu wpisu odnośnie do interpunkcji szeregu okoliczników, czy pisząc „miejsce zamieszkania – Odechów gmina Skaryszew powiat radomski województwo mazowieckie” nazwę miejscowości i poszczególne nazwy struktur podziału administracyjnego powinniśmy oddzielić przecinkami?

Zasadniczo szeregu okoliczników jednorodnych współzależnych (tzn. oznaczających np. jedno miejsce lub jedną porę dnia), które stopniują dokładność danego przypadku, nie oddziela się w zdaniu przecinkami, por. np. Nieruchomość jest położona w miejscowości Odechów w gminie Skaryszew w powiecie radomskim w województwie mazowieckim. Sytuacja zmienia się, jeśli pomiędzy kolejnymi okolicznikami nie występują ścisłe powiązania składniowe, a dzieje się tak wtedy, gdy okoliczniki przyjmują formy mianownikowe. Wówczas należy je traktować jako okoliczniki jednorodne niewspółzależne i rozdzielać przecinkami: Miejsce zamieszkania: Odechów, gmina Skaryszew, powiat radomski, województwo mazowieckie.

Adam Wolański