Interpunkcja w wyliczeniach

 
Interpunkcja w wyliczeniach
9.03.2001
Dlaczego na stronie slowniki.pwn po dwukropku i wypunktowaniach pytania rozpoczynają się dużą literą? Generalnie – jak rozpoczynać wyliczenia po dwukropku, wypunktowane, jeżeli:
- sa pojedynczymi słowami?
- sa zdaniami pojedynczymi?
- każdy punkt składa sie z kilu zdań (lub różnie)?
- poszczególne punkty mają na koncu średnik?
Chodzi Pani zapewne o stronę główną naszej poradni. Otóż przykładowe pytania dlatego podano po dwukropku wielką literą, że są pełnymi zdaniami. Gdyby nie były zdaniami, należałoby je zapisać małą literą.
Pyta Pani też o pisownię wyliczeń w sytuacjach, gdy niektóre punkty są zdaniami, a inne nie. Cóż, wyliczenia takie nie są eleganckie, brak im konsekwencji i trudno wymagać od nich konsekwentnej ortografii.
Jeśli poszczególne punkty mają na końcu średnik, to nie powinny zaczynać się wielką literą. Można je wtedy zamykać kropką, ale nie ma takiego obowiązku, gdyż znak wyliczenia sam jest dostatecznym sygnałem, że skończył się jeden punkt i zaczyna nastepny. Zwłaszcza w tekstach, w których układ graficzny jest nie mniej ważny niż treść (np. w ogłoszeniach lub na okładakch), unika się niepotrzebnych znaków przestankowych.
Więcej informacji o interpunkcji w wyliczeniach podaje Kieszonkowy słowniczek interpunkcyjny PWN, s. 62–65.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!