Interpunkcyjna zagadka

Czy poprawne jest stosowanie przecinka w zdaniu wielokrotnie złożonym w sytuacji kiedy kolejna zdanie występuje po literze „r.” (dopisanej do roku)? Przykład fragmentu zdania wielokrotnie złożonego: „[...] w dniu 29.09.2022 r., i powołując się na zapisy art. 46d [...]”.

Dziękuję!

Trudno orzekać o poprawności interpunkcyjnej zdania wielokrotnie złożonego na podstawie jego krótkiego fragmentu. Ani skrót r. (od rok), ani też spójnik łączny i nie stanowią przeciwwskazania do tego, aby postawić między nimi przecinek. Poprawne jest np. następujące wypowiedzenie złożone, w którym przecinek występuje w opisanym w pytaniu kontekście:

  • Rada Dyscypliny Naukowej Nauki Fizyczne, działając na podstawie par. 11 ust. 1 i ust. 8 pkt 1 Statutu Politechniki Tarnowskiej, w związku z Uchwałą nr 279/13/2016-2020 Rady Wydziału Podstawowych Problemów Techniki z dnia 31 stycznia 2018 r., i powołując się na zapisy art. 12 umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Tarnowską a Katholieke Universiteit Leuven o wspólnym doktoracie, postanawia powołać Komisję Doktorską do przeprowadzenia czynności w przewodzie doktorskim Pana mgr. inż. Jana Kowalskiego.
Adam Wolański