Inwersja

Dzień dobry,

Czy istnieje zasada, która mówi, że któraś z poniższych opcji jest lepsza?

robione są

są robione

Nurtuje mnie, czy mamy tutaj dowolność, czy też jedna z tych wersji jest lepsza od drugiej. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Neutralnym szykiem w obrębie konstrukcji składających się z czasownika w formie osobowej i imiesłowu jest właśnie taki, czyli „czasownik + imiesłów”, np. są robione, został wykonany, będę pisała. Zmiana szyku (inwersja) jest poprawna, ale jest wyraźnie nacechowana stylistycznie – jest odbierana jako oficjalna.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski