Iosif czy Josif?

Imię „genialnego językoznawcy” należy zgodnie z regułami transkrybować jako Iosif. Czy jest jednak dopuszczalny zapis Josif, który można spotkać czasem w indeksach: Stalin Józef, właśc. Josif Wissarionowicz Dżugaszwili?
Zarówno zasady transliteracji, jak i transkrypcji nakazują pisać Iosif. Rzeczywiście zapis Josif można spotkać, ale sporadycznie i w źródłach, które określiłbym jako umiarkowanie autorytatywne. Skoro jednak taki zapis się spotyka, można go zaakceptować na prawach zwyczajowego wariantu, lecz drugorzędnego.
Jan Grzenia